Contact Me

אתיקה באימון / ערן אוליניק

קהילת המאמנים בישראל צומחת במהירות ומייצגת בגאוה מקצוע יוצא דופן, קשה להגדרה אך יחד עם זאת אופנתי מאוד. לפיכך עלינו לבחון על בסיס מה אנו מעגנים את המקצועיות שלנו. לשם כך, כדאי שנבדוק מה יסייע להגדיר את עבודתינו ויחסינו עם לקוחותינו ומה יעזור לבדל אותנו ממקצועות היעוץ והטיפול, שחלק מנציגיהם מרגיש מאויימים ע"י ה"ילד החדש בשכונה".

מעבר לזה, לא פחות חשוב,  לבחור מה ישמש נר לרגלינו לדרך התנהגות הולמת או לא הולמת, ומה יגדיר את גבולות הגיזרה של מקצוע האימון, בעיקר עבור מאמנים חדשים שזה עתה סיימו תוכנית הכשרה זו או אחרת במקום זה או אחר.  אנחנו ב-Coaching Academy סימנו את גבול הגיזרה שלנו על ידי קו מאוד ברור: כשיש ספק אין ספק.

איזה כלי יכול לספק לנו סט של כללי התנהגות אנושיים, שיסייעו לנו להישאר "בני אדם" בסביבה תחרותית ודינמית, עם מספר רב של בתי ספר להכשרת מאמנים, גופים שונים ואינטרסים צולבים.

להערכתנו, קוד אתי – מגובש ואחיד לכל שוק האימון – הינו הכרחי למקצוע האימון בעיקר בשלב זה. אמנם האימון העסקי קיים בישראל כבר 18 שנה, אך רק ב- 3-4 השנים האחרונות, עם הקמת בתי הספר השונים והגידול המתמשך בקהילת המאמנים, זכה התחום לעדנה וחדר לתחומים רבים ומגוונים.

לפי העמותה הישראלית למשאבי אנוש:

לפי ה- IAC ((International Association of Coaches, תכליתם של הכללים האתיים היא משולשת: ראשית, לספק את העקרונות והערכים שאליהם מתחייבים מאמנים. אלו כוללים סודיות ודאגה מירבית לרווחתו והצלחתו של הלקוח. שנית, לספק כללים שמאמנים יכולים להשתמש בהם במגוון מצבים ספציפיים בהם הם עלולים להיתקל. לבסוף, הכללים מיועדים לשמש כאבני הבניין לסטנדרטים האתיים והמוסריים של מאמנים. בעוד שכל מאמן מתחייב באופן אישי לציית לקוד, הוא מוזמן להוסיף עליו ולהרחיב אותו על מנת לבנות מחויבות שתמשך לאורך חייו, לבנות סביבת עבודה ומקצוע אתיים.

בהסתכלנו על תחום האימון, בבואנו להחליט איזה קוד אתי עלינו לאמץ, ניתן להתייחס ל- 2 קודים אתיים משמעותיים של 2 איגודי המאמנים הבינלאומיים: ה- ICF – International Coach Federation – איגוד המאמנים הוותיק, הגדול והמשמעותי בעולם, ואחיו הצעיר, שנמצא בשלבי התהוות והתפתחות, ה- IAC- Association of Coaches International.

ההבדל בין  הקוד האתי של ICF לזה של – IAC

כאשר קוראים את 2 המסמכים, ניתן לראות ששניהם מאוד מקצועיים ונסמכים על חשיבה וניסיון רב, עם זאת ההבדלים במהויות  קופצים מייד לעין:

להערכתי, ההבדלים בין המסמכים נובעים מהבדלי הגישות בין 2 הארגונים. בעוד ה- ICF הינו ארגון וותיק יותר מוכר ומכובד, יתכן שכותבי הקוד של ה- IAC , שנכתב מאוחר יותר, חשו צורך להרחיב ולהסביר במקומות שונים, על מנת לבדל ולייחד את הארגון, ונמנעו מלתת את ההגדרה שלהם למקצוע האימון שתתחרה בהגדרה של ה- ICF.

הקוד של ה- IAC הינו מסמך גורף ומעמיק לגבי דרכי ההתנהלות וההתנהגות כאיש מקצוע וכאדם. הקוד האתי של ה- ICF הוא קוד מאוד מקצועי וספציפי למאמנים.

אנחנו ב- Coaching Academy אימצנו כבית ספר לאימון את הקוד ההתנהגותי הגורף והמחמיר של ה- IAC  למרות זאת ברמה המקצועית אנו ממליצים לבוגרים שלנו ולקהילת המאמנים בכלל לאמץ ולנהוג על פי הקוד האתי המקצועי  של ה- ICF. בשל האלגנטיות שלו, ההידוק והפשטות.

הטמעת הקוד האתי

אז בחרנו בקוד אתי שאנו ממליצים לאמץ. אך החשיבות הגדולה נעוצה בהטמעתו. כיצד נטמיע אותו בדרך הטובה ביותר? מה יגרום למאמנים להכירו? ללמוד אותו? ויותר חשוב לנהוג על פיו? אמנם אין לנו אמצעים לבחון את התנהלות המאמן  כאדם, אך יש לנו את הרצון להכתיב לבוגרינו סטנדרטים מקצועיים גבוהים כמאמנים.

אנו ו 270 בוגרי התוכניות שלנו מתחייבים לפעול מתוך קוד זה, כדי ליצור סטנדרטים של אינטגריטי ומקצוענות בענף. ולכן כל המשתתפים בתוכנית  Basic Coaching :

בנוסף אנו אף מלמדים את 11 מיומנויות האימון לפי ה- ICF בתוכנית Coaching Core Competencies בהנחיית  שרה ארבל MCC.

בימים טרופים אלו, כאשר אנו נמצאים במצב של לחימה/ מלחמה, חיילים חטופים, ותושבים מופצצים, כדאי שיהיה לנו כעם, ולמנהיגינו, עמוד שדרה וסט של ערכים וכללי התנהגות, שיכתיבו את התנהלותנו אל מול המציאות המשתוללת.

הרי גם כל חינוכנו נסמך על צווים מוסריים. החשובים שבהם כלולים בעשרת הדיברות, ומהווים למעשה את עמוד השידרה המוסרי והאתי על פיו אנו נוהגים גם בשעות קשות אלה.

ובחזרה אלינו המאמנים. אני מציע לכל בתי הספר לאימון, ללישכת המאמנים ולגופים השונים הפעילים בענף לאמץ את הקוד האתי של ה- ICF,  כצעד ראשון להגדרת הפרופסיה. קוד זה וההתנהלות על פיו ידגישו את המשותף לנו כמאמנים פנימה, בבואינו לשאת את הבשורה ללקוחותינו – החוצה.

חזור »
http://successandbeyond.co.il/wp-content/themes/successandbeyond/images/youtube.jpg" alt="youtube" /> facebook

© 2010 ערן אוליניק. כל הזכויות שמורות.

עיצוב ופיתוח: design4vision success unlimited network international coach federation חבר בלשכת המאמנים בישראל